Zase vedle pane Kocábe

litvnov_ministr_kocab3_denik_clanek_soloPan Kocáb by asi skutečně měl odstoupit. Přijde mi, že na podkladu tlaku části rasistické české společnosti se radikalizuje a je schopen vymyslet hlouposti, které jsou jen vodou na mlýn xenofobním občanům, kteří mají tolik negativních  “zkušeností” s Romy, že snad tolik Romů ani na světě není, aby mohly být tyto zkušenosti reálné.

Myšleno tak, že každému halasnému rasistovi Rom minimálně dvakrát ukradl auto, třikrát byt, dvakrát ročně zmlátí dítě a osmkrát za trvání každého z jeho manželství znásilní manželku. Možná by byl dobrý obchodní tah kromě Romských pohádek vydat i Pohádky o Romech. Ale o tom tento článek nebude.

Bude o panu Kocábovi. Jeho poslední návrh, kdy chce částkou téměř půl miliardy korun ročně dotovat jakousi organizaci, která by se měla zabývat romskou nezaměstnaností, lze skutečně označit za zaštěknutí nemocného psa. Kolik už těch agentur bylo? Kolik peněz se spotřebovalo? Jaký byl výsledek jejich práce?

Není třeba dotovat a výtvářet novou instituci, která již teď je trnem v oku nejen všem těm rasistům, náckům a pseudovlastencům, ale i normálnímu občanovi, který žije v odlehlé lokalitě, kde se o práci v době krize jen se štěstím zakopává.

Místo takových institucích s bohulibým účelem by bylo dobré přehodnotit obecně systém dotací a grantů směrem k neziskovému sektoru. Kdo jiný, než ten, kdo granty přiděluje by měl stanovovat na jaké účely mají být použity. Společnost má řadu problémů v sociální oblasti, problém romské nezaměstnanosti je rozhodně jedním z nich a rozhodně stojí na prvních místech v obsáhlém žebříčku “kostlivců” ve skříni.

Je tedy třeba změnit účel použití grantů, kdy peníze putují k občanským sdružením tak, aby bylo v souladu s potřebami společnosti a řešilo ty nejpalčivější problémy, které jsou k řešení. Není možné v součásné době, kdy se díky krizi převrací každá koruna, z grantů ministerstev, krajů, měst a obcí dotovat například výlety, dětské tábory, hřiště, hudební, folklorní a divadelní soubory a zároveň výtvářet a dotovat instituci, která má řešit to hlavní, co je v romské populaci velkým problémem.

Občanská sdružení, která se věnují integraci romské menšiny musí v tuto chvíli přehodnotit své směřování a věnovat se prioritám, které stanoví společnost. Tou je jistě nezaměstnanost, vzdělání a kriminalita spíše, než volný čas, sportovní a kulturní vyžití. Není tedy třeba nic nového vytvářet a dotovat, stačí jen změnit grantovou politiku, tak aby se její pomoci řešila špička ledovce problémů, nikoliv nyní nepodstatné aktivity.

Krom toho všeho by měl být konečně vytvořen systém, kdy přidělené prostředky občanským sdružením a nadacím budou pod přísnou kontrolou. Nejen pokud jde o účelovost vynaložení peněz, ale též z pohledu dosaženého výsledku.  Nelze neustále vynakládat prostředky na projekty, které sice mají něco řešit, vyúčtování grantů je v pořádku, ovšem na konci se zjistí, že účelu, který byl cílem celého projektu nebylo dosaženo.

Pan Kocáb jistě koná v dobré vůli, ale to je někdy málo. Dokonce někdy může vše působit velmi kontraproduktivně.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...

One Response to “Zase vedle pane Kocábe”

  1. ABC Says:

    Propagovat podporu na základě etnického klíče a zároveň odmítat matrikové vedení národnosti je zjevný nesmysl.


created By ooyes.net