Několik vět o “slušném” a “obyčejném” člověku

sombJe to fenomén poslední doby. Lidé se dělí na slušné a neslušné. Na tom by nebylo nic divného, kdyby ta selekce nebyla zabarvena do palety barev, které se nabízejí. Nakonec to dopadne tak, že ti “slušní” a “obyčejní” zpravidla jsou občané tohoto státu, o které by si skutečně slušný a obyčejný člověk neopřel ani kolo.

Tématem jsem se již několikrát zabýval. Fenomén slušnosti v dnešním typicky českém, tedy ušmudlaném a zaprděném pojetí je skutečně zajímavý.  Říkají, že pouze nazývají věci pravým jménem, kdy tou věcí může být klidně i osoba.  Co však neříkají, a ani to zřejmě netuší, že i oni sebe samotné uvádějí do pravého světla.

Psychologové a psychiatří  se již před několika lety shodli na tom, že teprve člověk v mírném alkoholovém opojení odhaluje svoji pravou tvář. Ve stavu bez vlivu alkoholu neustále podléhá konvencím, zvyklostem a parametrům morálky, které společnost nastavila. Teprve vznášející se alkoholový opar ukazuje dotyčného takového, jakým skutečně v podstatě své osobnosti je. Jestliže tedy někdo po několika pivech zpívá a je veselý přesto, že ho běžně známe spíše jako morouse, věřte tomu, že jde v jádru o skutečně veselého člověka. Jestliže někdo po několika panácích uráží a napadá všechny kolem, je skutečně agresivním člověkem, i když ho tak normálně neznáme. Jen se prostě ve střízlivém stavu dokáže “hlídat”. Správná dávka alkoholu dá jeho osobnosti křídla, konvence a pravidla chování tím padnou a máme před sebou skutečný obraz charakteru jedince ve své nahotě.

Obdobně tomu bude i s anonymnímu přispivateli pod internetovými články. Mohou to být ctihodní otcové od rodin, úspěšní manažeri, galantní chlapíci. Ano chtějí tací být. Přítom v nich bublá něco naprosto jiného. Něco čím skutečně jsou. A to se pak projeví v jejich projevech pod anonymní přezdívkou na síti.

Včera začal v Drážďanech proces s Rusem, který uprostřed soudního projednávání zasadil v červenci těhotné  Egypťance šestnáct smrtelných ran nožem. K soudu došlo proto, že agresor na dětském hřišti na ženu pokřikoval, že je islamistka a teroristka a dostal za to pokutu ve výši několika set eur. Při odvolacím řízeni se Rus na Egypťanku vrhl a zasadil ji smrtící rány nožem. Těhotná žena vykrvácela a zemřela ještě než přijeli záchranáři.

Tolik fakta. Odporný čin viďte? A jaké jsou reakce onoho “slušného” a “obyčejného” člověka, který jen věci nazývá pravým jménem a poruchu své osobnosti skrývá pod anonymní přezdívku?

” Zvolil poněkud drastickou metodu, ale v jádru to bude rozumný člověk” míní anonym a vysloužil si od několika dalších “palec nahoru” jako vyjádření souhlasu. Jiný anonym podotýká ” Co udělal je špatné, ale dá se to pochopit” a opět vlna palců směřujících k nebi.

Nevím jak vám, ale je mi z toho smutno. Vzpomínám na podobné výlevy v situaci, kdy prezident Havel byl ve vážném zdravotním stavu, když zemřel Waldemar Matuška, když zemřel Michael Jackson, když přišla o dítě Petra Paroubková a při spoustě jiných smutných a tragických příležitostech.

Snad se nedočkáme doby, kdy bude třeba měnit text naší hymny. Tam by se pak mohlo zpívat: A to je ten slušný člověk, člověk český, prostě hnůůůůůj, člověk český, prostě hnůj.

P. S. Souvislost zobrazeného mladíka s článkem netřeba hledat. Pomocí vyhledávání obrázků na Googlu jsem hledal fotografii, kde by byl zobrazen někdo, kdo vypadá jako slušný a obyčejný člověk.  U tohoto mladíka se mi jevilo, že tak skutečně vypadá…..

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...

5 Responses to “Několik vět o “slušném” a “obyčejném” člověku”

 1. augur Says:

  Docela solidní demagogie, nechtěl byste raději psát články o chovu exotického ptactva?

 2. Sula Says:

  nikoliv, ptakum nerozumim a vy?

 3. Vikina Says:

  Rozumět jim nemusíme, hlavně aby poslouchali, to je, oč tu běží (chybí smajlíci)

 4. Sula Says:

  ale nevim jestli mohou poslouchat, kdyz jim neporozumime:-))

 5. Vikina Says:

  chichi, zdá se, že si nerozumíme my dva (chybí smajlík)


created By ooyes.net