Vánek konspirace z hradních zahrad

hajekKlausův spolupracovník Petr Hájek se rozhodl, že nás nemůže ochudit o své názory, o své pohledy na některé události. Informují o tom dnešní média. Vydal knihu, kde se to prý jen hemží vysvětleními, že některé zásadní události nám oficiálně předkládají zcela jinak, než ve skutečnosti proběhly, jestli tedy vůbec proběhly.

Pan Hájek je mi naprosto lhostejný. Podstatně zajímavější jsou konspirační teorie a teorie o tajných spolcích vůbec. Pro konspirační teorie je vždy typické, že naprosto záměrně jsou konstruovány tak, že je nelze naprosto jasně potvrdit, ale ani vyvrátit. S tímto účelem jsou tyto teorie stavěny. Toto je jejich jediná, ale velmi silná zbraň.

Hájek údajně píše o tom, že tragédie 11. září 2001 proběhla zcela jinak, než nám je předkládáno. Že za vším stojí tajné služby Spojených států. Konspirací dle něho došlo i listopadovým událostem u nás v roce 1989. Ostatně Hájek není sám, který se k podobným závěrům v obou uvedených případech propůjčuje. Jen mi není jasné, zda tomu sám vůbec věří, zda to vše spíš není snahou upoutat na sebe pozornost a za bukem se nám smát.

Pravdou je, že snad jen snílek může na základě historických skutečností věřit tomu, že USA jsou spíše velmocí, která dohlíží na dodržování lidských práv ve světě, na rozvoj demokracie a svobody, než gubernátor, který zásadně podporuje kohokoliv, kdo se podřídí jeho zájmům. Spojené státy skutečně posuzují své vojenské, ekonomické a politické výpady jen na podkladu svých zájmů. Stačí zmínit okupaci Iráku, zpravodajskou a ekonomickou podporu kruté diktatury v Chile, která svrhla levicovou vládu zvolenou občany ve svobodných volbách. Stačí zmínit netečnost vůči jedněm arabským režimům a řinčení zbraněmi před hranicemi jiných arabských režimů. V tomto se USA skutečně řídí jen svým vlastním pragmatismem. Zajistíš přístup k surovinám? Nerostnému bohatství? Můžeme u tebe mít základny? Budeš odebírat naše zboží? Pak své občany můžeš mučit a popravovat jak se tí zlíbí a my budeme dělat, že nic nevidíme. Nepůjde to? Zařidíme blokádu, budeme kritizovat tvůj přístup k lidským právům a možná se i setkáte se sílou našich setnin.  Toto je skutečný obraz americké zahraniční politiky. A nejen obraz malovaný Noamem Chomskym.

Nicméně podléhat konspiračním teoriím je skutečně směšné, stejně jako dát na drby žen povídajících před prodejnou Jednoty v Horní nebo Dolní. Údajně svět ovlivňují Ilumináti, kteří existovali jen několik málo let někdy v 18. století, nemluvím ani o celosvětovém židovském spiknutí, o tajných organizacích a tajných službách.

Nikoho ani nenapadne, jak je možné, když je to vše tak tajné, že o tom ví i nějaký pražský “cápek” Hájek.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (3 hlasů, průměr: 1.33 z 2)
Ukládám ... Ukládám ...

5 Responses to “Vánek konspirace z hradních zahrad”

 1. Vikina Says:

  Tak diktatura v Chile snad nebyla krutější, než diktatury komunistů, navíc podle všeho zabránila chystanému marxistickému puči, po němž by už žádné svobodné volby v Chile nebyly vůbec. Navíc nelze doufám popřít, že se Pinochetovi podařilo vyvést svou zemi z hospodářského marasmu. Aspoň tak to vidím já.
  Kromě výše uvedeného bych Amíkům připočetl ke zlu, že dovedli svou propagandou a tlakem k pádu režimy v JAR a Rhodésii, když apartheid prezentovali jako středověk. Že by to dělali kvůli tamním černochům je jistě naivní se domnívat, potřebovali bohatství těchto zemí pro sebe. Černošské politiky je možno daleko snáze zkorumpovat, než původní bílou vládu. Jak se tam dnes tamním lidem žije, vidíme všichni, kdysi vzkvétající země, dnes v naprostém rozvratu - a to ještě díky Mandelovi nedošlo v JAR k nejhoršímu. A o Jugošce škoda mluvit, na tamních zvěrstvech mají podíl jak Amíci, tak Západ jako takový.
  Nevím, jestli za tím vším stojí ilumináti, Židé nebo Marťani, jisté je jedno, média nám o tom pravdu rozhodně neříkají. Nepochybně tam hráli roli věci, o kterých se prostě nemluví. Ostatně ani náhlý pád všech komunistických režimů během cca 6 měsíců není vysvětlitelný jinak, než zákulisními hrami. Takže ty teorie spiknutí zase nejsou až tak od věci.

 2. Hanka Says:

  A nebylo by Vikino lepší, kdyby se do toho JAR a Rhodesie vůbec nikdo necpal?

 3. Raubritter Says:

  Nějak mi uniká merit celého článku nebo je snad špatné pochybovat, ať už o tom nebo onom - o univerzální, jediné pravdě? Člověk (hlavně ten evropského původu) je tvor zvídavý, klaudoucí si otázky a hledající odpovědi a pokud někde vidí nesrovnalosti, tak se snaží dopátrat nejvyššího imperativu - pravdy. Ano, pravdy, jenž může být nepohodlná lidem, kteří drží otěže moci. Takovíto zvídaví lidé tvořili proces, kterému obecně říkame dějiny (viz. Jan Hus, Galileo Galilei a mnozí jiní).
  Samozřejmě, že existují konspirační teorie různých ,,kvalit” a různých úrovní argumentací, ale to z nich ještě nedělá nic špatného. Připadá mi, jako by autor usilovat tímto článek o dosažení stavu společnosti, kdy všichni budou věřit v jednu jedinou pravdu (čti konzum, multikulti dogma, bezmezný technický pokrok, “toleranci” apod.)


created By ooyes.net