Toto byli Dirlewanger

dirlewanger

Oskar Dirlewanger

Aby bylo jasno čí emblémy se neštítí nosit voják Armády České republiky. Aby bylo jasno, když někdo tvrdí, že je to stejné, jako když mladý fotbalista nosí klubový dres o moc slavnějšího vzoru, že to vůbec není stejné. Aby bylo jasno, jaké psychopaty máme v naší armádě. Aby bylo jasno, že okamžitý vyhazov bylo to nejmenší, co ho mohlo potkat.

2. brigádu SS Dirlerwanger vedl Oskar Dirlewanger. Původně byl doktorem politilogie. Později mu však byl titul odňat, když se zjistilo, že je pedofilem. Dirlewanger aktivně usiloval o možnost být v SS. V červenci roku 1939 dopisem žádal Himmlera o přijetí k SS. Ten mu to však neumožnil právě z důvodu jeho mravnostního deliktu, když byl v říjnu 1936 propuštěn po dvou letech vězení za sexuální zneužití děvčete.

Dirlewangerův zájem však neupadal. Nakonec svého dosáhl na základě přímluvy vysoce postaveného příslušníka SS  Gottloba Bergera a byl v roce 1940 přijat do SS. V září téhož roku se opět na návrh Bergera stává velitelem zvláštního komanda SS, které bylo sestaveno ze zločinců, vrahů a pytláků. Komando začalo používat jeho jméno pro své označení.

Argumenty těch, který čin českého vojáka mají za klukovinu nehodnou zvláštního zájmu padají hluboko pod zem, když si uvědomíme, co vše komando SS Dirlewanger mělo na svědomí. Někteří usuzují, že voják chtěl ocenit odvahu, bojovou morálku a úspěchy této části SS. Nevím o jaké odvaze či bojové morálce je řeč a považuji za vrcholně odpuzující, že voják naší armády se míní s něčím takovým ztotožňovat či dokonce snad vyzdvihovat.

Po dobu operačního určení na území Polska se jednotka běžně dopouštěla znásilňování, rabování a vražd. Což vyvolalo kritiku dokonce i u vysokých představitelů SS a komando bylo převeleno do Běloruska. 22. března 1943 Dirlewanger společně s ukrajinskými a běloruskými kolaboranty přepadávají běloruskou osadu Chatyň. Masakr ze 149 obyvatel přežili tři.

Do konce roku 1943 byla jednotka stále posilována dalšími těžkými zločinci vězněnými v koncentračních táborech a podílela se na likvidaci partizánské činnosti v oblasti jezera Pelik. V důsledku kritické situace byla však jednotka v říjnu 1943 začleněna do  skupiny armád Střed, kde se projevila její nevycvičenost a nedisciplinovanost. Dirlewanger trpí velkými ztrátami, kdy ze tří pluků zůstáva živých jen necelých 300 příslušníků jednotky.  Později však byla jednotka opět posílena zločinci a v únoru 1944 měla již původní početní stav.

V srpnu 1944 se Dirlewanger účastní masakru ve čtvrti Wola, který byl součástí potlačování povstání ve varšavském ghettu. Obyvatelé ghetta byli příslušníky Dirlewanger vyzvání, aby opustili své domovy, že budou evakuování. Jakmile se obyvatelé nacházeli na ulicích, byli shromážděni a nemilosrdně stříleni, dokud nikdo z nich nejevil známky života. Nebyli ušetřeni děti, ženy ani starci. Komando Dirlewanger vtrhlo do nemocnice ve Wola a Ochotě, kde střílelo do ležicích nemocných a raněných. Stejný osud postihl zdravotní sestry, pečující řádové sestry, pomocný zdravotnický personál i lékaře. Při této akci Dirlewanger zahynulo čtyřicet tisíc osob.

Po tomto “hrdinském” činu byla jednotka nasazena proti Slovenskému národnímu povstání, kde si počínala se stejnou brutalitou a vražedným fanatismem.

Emlbém těchto hrdlořezů nosil český voják na zahraniční misi. Aby bylo jasno, kdo je pro něj vzorem. Asi….

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (6 hlasů, průměr: 1.83 z 2)
Ukládám ... Ukládám ...

3 Responses to “Toto byli Dirlewanger”

 1. Vikina Says:

  Jen drobnost, Šubrlíku (a divím se, že Ti to uniklo), povstání ve varšavském ghettu bylo o rok dříve, v srpnu 1944 šlo už o povstání samotných Poláků, kteří doufali v pomoc nedaleko ležících sovětských jednotek.
  Článek jinak dobrý. Pochybuji nicméně, že by dotyčný voják o této divizi vůbec něco věděl, nejspíš jen někde tento emblém viděl. Mně osobně tyto emblémy vůbec nic neříkají, a to z historie přece jen něco znám. Jo, kdyby tam kluci měli nakreslený hákoš, byli by to jasní magoři, ale takhle? Zdá se mi být poněkud nešťastné se spravedlivě rozhořčovat nad klukovinou dvou vojáků (spíš by mi vadil ten, co to vyfotil a za nemalé peníze prodal tisku - ó, jistě jen z ušlechtilosti), když takové Íčko chodí po svobodě a Kožený s Krejčířem se nám smějí z nějakých ostrovů. Morálka je snad je jedna, a nebudu se jí ohánět ve státě, kde žádná morálka neplatí.

 2. Sula Says:

  o tom samozrejme vim, nakonec jsem na svem blogu i o povstani v ghettu psal. Jinak o tom co vedel, nebo nevedel pisi v dnesnim clanku.

 3. BErka Says:

  Za tohle bych je nechal dva roky drhnout záchody. Vyhazov je průšvih, jelikož v lepším případě skončí u nějaké žoldnéřské agentury, v horším případě je dokáže s jejich schopnostmi a škraloupem zaplatit a zaměstnat akorát podsvětí.


created By ooyes.net