Tak která je ta pravá? Levá nebo pravá?:-))

vpravoDnešní politika, a ta česká tuplovaně, si pořád hraje na pravici a levici. Považuji toto dělení politické scény za přežité a umělé. K čemu to vlastně je? Potřebuje myslící občan vědět, že nějaká partaj je levicová a tím pádem nic pro něho? Nebo naopak se potřebuje dočíst, že jiná je pravicová, aby povstal a nadšeně tleskal?

Možná to platí pro voliče mdlého rozumu, který nutně musí mít v ruce, když kráčí k volební urně volební lístek v jedné ruce a tu druhou má v kapse, aby ho nelákalo vhodit lístek do urny tou nesprávnou rukou. Normální soudný občan nic takového nepotřebuje. Nepotřebuje takto “předpisově” škatulkovat politické strany ani sám sebe. Umí si vybrat i bez toho.

Ještě v době mého působení na blogu na Idnes mne jedna diskutérka napadla, že jsem svými názory divný, že neví kam mne zařadit. Měla z toho zřejmé trauma a nevěděla, co si počít. Byla prostě rozhozena. Jak člověk, kterého nedávno sama zařadila do “škatule” levičák může najednou tak ostře obhajovat v konkrétní oblasti pravicové koncepty?

Prostě  někdy stačí jen zdravý a selský rozum a schopnost odlišit dobro a zlo. Někdo může namítnout, že to co je dobré pro mne, nemusí být dobré pro každého. Politické strany ovšem nešijí programy na míru Petra nebo Pavla, ale šijí je na míru společnosti jako celku. Možná smutné, ovšem o to více pravdivé.

Velmi směšně pak působí střety zástupců levice a pravice, ať už jde o politické reprezentatny těchto proudů nebo třeba i autory článků, které jsou zveřejněny třeba i na blogu Idnes.cz. Soudný člověk se jen baví, jak si tito exoti hlídají, aby ani náznakem nepřipustili, že protistrana může mít byť jen špetku pravdy a jak se kontrolují, aby vždy a za všech okolností a naprosto otrocky snad i pod trestem smrti  hájili idee, které ta jejich strana předepsala.

Před časem mne velmi zaujal svými texty Noam Chomsky. Co k němu říct? Je to prostě chomský:-)) . V duchu “škatulek” jasně vyhraněný levičák. Člověk, který má slova pochopení pro levicové režimy v Karibiku a Latinské Americe. Na druhou stranu člověk, který se umí velmi kriticky dívat na počínání americké administrativy ve vztahu k ostatnímu světu.

Znamená to, že když je levičák, že tedy kritizuje kroky amerických mocipánů neoprávněně? Nikoliv, možná skutečně jen dokáže vidět dále, než za hranice svého levičáckého chlívku. Stačí totiž jen naprosto neideoloficky vidět zpět a vpřed. Vpravo ani vlevo koukat netřeba. Tam čekají jen a jen ideologické šelmy na svou oběť.

chomsky1

Noam Chomsky

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...

One Response to “Tak která je ta pravá? Levá nebo pravá?:-))”

  1. BoboHml Says:

    Dobrý


created By ooyes.net