Tak dobře. Deratizovat! Ale z gruntu…

thepolitik_coverKdyby někdejší prezident Václav Havel v době, když prohlásil cosi o “blbé” náladě tušil, co nás ještě čeká, jistě by vážil slova. Současná atmosféra ve společnosti je oproti tehdejší době skutečně spíše vřavou před bouří v porovnání se slabým čajíčkem v době “blbé” nálady.

Politická reprezentace se dlouhodobě naprosto zdiskreditovala. Vůle řešit problémy, které občany skutečně trápí není žádná, vůle řešit causy politiků není také žádná, vůle zatočit s korupčníky, defraudanty, lumpy a chytráčky též chybí. Co ovšem nechybí naprosto jednoznačně je vůle držet se korýtka dokud do něj přitéká, vůle udržet si ve světě nevídanou úroveň vlastní imunity a výhod, které s mandátem voličů souvisejí. To jsme se tedy dočkali.

Současná politická reprezentace, myslím tu, která sedí v parlamentních lavicích, ztratila jakoukoliv zpětnou vazbu směrem k voliči. Jejich velkopanské manýry docházejí k vrcholu, pocit beztrestnosti a pocit, že oni mohou vše, je zřejmě jedním z dalších motivačních prvků jejich boje za svou vlastní záchranu.

V současné době občany pálí zřejmě nejvíce, a politici to vědí, tyto problémy. Především je tu problém rozevlátého sociálního systému, který nepodporuje ty, kteří se ocitli ne vlastní vinou v přechodné či trvalé těžké situaci, ale spíše nahrává lenochům, nemakačenkém a vyčůránkům. Dalším problémem je tu rozžhavený kamínek v podobě nutné důchodové reformy, o které se již nejméně deset let více mluví než skutečně činí. A samozřejmě tu je věc, která se týká politiků samotných a to jejich odpovědnost směrem k voliči, odpovědnost nejen trestní, ale i morální.

V současném parlamentu nesedí jediná strana, které bychom v současné době mohli věřit, že některý z těchto problémů hodlá vážně řešit. V programech můžete číst cokoliv chcete. Ovšem realizace není žádná. Stále se vyplatí sedět doma na zadku a tvrdit, že nemohu najít práci, místo aby se vyplatilo přijmout jakoukoliv práci místo pobírání sociálních dávek a příplatků. Stále není vytvořen dostatečný právní rámec pro zaměstnávání dlouhodobě nezaměstnaných při veřejně prospěšných pracech a města, která se v tomto smyslu činí, jsou spíše odvážnou vyjímkou, než pravidlem.

O důchodové reformě občas někdo špitne, že současný systém je neudržitelný, ale to je tak zhruba vše. A takto se špitá již několik let a neřeší se nic. O pocitech nedotknutelnosti politiků před soudem voliče, ale dokonce i před soudem jako takovým, o tom se mi ani nechce mluvit a každý soudný čtenář mi rozumí.

Politické strany sedicí v parlamentu se znemožnily všechny bez vyjímky.  Kdysi pravicová ODS ve snase sebrat hlasy sociální demokracii skutečně o reformách, které musí nastat a které skutečně mohou být bolestné, už ani moc nemluví. Dříve o nich alespoň potichoučku hovořila a naznačovala možná řešení. Nevyřešila ovšem v zásadě nic. Od sociální demokracie v sociální a penzijní oblasti snad řešení čekat ani není možné. Zmohou se jen na prosazování třináctých důchodů, šrotovného a podobných hovadin. Hlavně sypat do nastavených ručiček a pak se už jen postavit před volební urny a sbírat zasloužené hlasy od těch, kterým bylo nasypáno z kapes jiných.

Lidovci se soustřeďují na témata navrácení majetku církvím, který jim komunisti ukradli a který zpravidla oni předtím ukradli někomu jinému. Jestli to Ježíš vidí, skutečně si nechci představit jaký soud tyto”křesťanské” politiky čeká. Dalšími oblíbenými tématy lidovců jsou tradiční hodnoty a rodina. Tradiční hodnoty se však v jejich podání smrsknou na fanatický boj proti potratům, registrovanému partnerství, rozvodům a podobným tématům, kde předpokládají, že “tradiční” hodnoty jsou právě a jen ty jejich. Pokud jde o rodinu, jejich pohled je zůžen na finanční podporu této instituce, kdy u nás je nejdelší placená mateřská dovolená na světě, ale na vychovanosti děti, jejich mravním a hodnotovém žebříčku,  a to ani s ohledem na “tradiční” hodnoty to není znát, takže tento institut tak jak je nastaven jednozačně selhává a v konečném důsledku nejde o podporu rodiny jako instituce, ale rodiny jako spotřebitele. O komunistech a Zelených nemá smysl se ani zmiňovat. Zvláště od Zelených se očekával nový svěží vánek do zatuchlé české politiky. Místo toho jsme se dočkali jen smrdutých ostatků jejich působení ve vrcholové české politice.

Nezbývá tedy, než se poohlédnout po mimoparlamentních stranách a hledat politické subjekty a osobnosti, které dávají záruku, že to s námi myslí skutečně upřimně. Stávajícícm parlametním partajím může již věřit jen ten, který se z toho marasmu, který  do naší společnosti zatáhli všichni ti zcela diskreditovaní “politici” zprava, ze středu či zleva, má docela dobře a sám na tomto stavu profituje.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (2 hlasů, průměr: 1.50 z 2)
Ukládám ... Ukládám ...

Comments are closed.


created By ooyes.net