Romka, která by raději Romkou nebyla…

ved29f4a3_veronika_bazova

Nesleduji onen televizní pořad, ve kterém jsou odpovědi soutěžících konfrontovány s detektorem lži a obnažují tak naprosto veřejně nejtemnější části svého nitra. Zaujala mne však upoutávka, kdy v “křesle pravdy” usedla mladá a elegantní romská dívka.

Dívka patří k těm naprosto “přizpůsobeným” Romům. Získala maturitu ve velmi atraktivním oboru. Umí vyrábět hudební nástroje. Pravidelně navštěvuji Mezinárodní hudební veletrh Muzika, kde tato škola mívá svůj stánek a studenti před očima návštěvníků vyrábějí kytary, housle a další nástroje. Skuteční mistři. Nemalá část studentů, kteří takto reprezentují svou školu na této prestižní výstavě bývají také Romové.

Stejnou školu studoval i bratr oné slečny, ve studiu byla přítomna i její maminka. Na první pohled zcela obyčejná žena, jak sama sebe definovala - obyčejná dělnice. Obyčejnost však byla ta tam, když paní promluvila. Životní hodnoty, které zastávala a které v rámci výchovy vštěpovala svým dětem jsou na hony vzdáleny většinové představě o výchově romských dětí a jejich náhledu na život. Pochopil jsem, že své děti vychovávala sama a snažila se co mohla, aby z nich vyrostli slušní lidé, které mají morální zásady, vzdělání a touhu v životě něco dokázat a něčím být.

V jedné z otázek dívka odpověděla, že kdyby si mohla vybrat, raději by se již nenarodila jako Romka. Co tím chtěla vlastně říct? Co člověka vede k tomu, že by se raději zřekl svého původu? Každého z nás pojí doživotní pouto s místem odkud pocházíme. Na město či vesničku, kde jsme spatřili světlo světa nenecháme dopusit. I když později žijeme třeba i stovky kilometrů daleko, rádi se tam vracíme, sledujeme internetové stránky města či obce, abychom věděli, co se tam děje nového. Když kdekoliv v davu daleko od našeho rodiště zaslechneme o něm  zmínku, okamžitě se hlásíme, že jsme také z Horní nebo Dolní a najednou nás s těmito cizími lidmi spojuje zvláštní, nepopsatelné a společné nadšení.

Již tomu bude skoro rok, kdyz jsem tehdy na blogu Idnes.cz zveřejnil tento článek http://sula.eblog.cz/jmenuji-se-pavel-pavel-kotlar , který považuji poměrně sebevědomě za jeden z nejlepších článků, který jsem napsal. V jeho sdělení spatřuji podstatu pro to, proč by ona slečna raději Romkou nebyla.

Není to její rozmar, jaký kdysi měly urozené dámy, kdy být opálený bylo známkou prostého původu a bílá pleť známkou původu šlechetného. Dívka by raději nebyla Romkou proto, že my Romy obecně považujeme za cosi nechutného, špinavého, zlodějského, podvodného a hloupého. A to naprosto bez vyjímky. Být Romem znamená v našich očích být lumpem. Pro Roma to znamená nést toto stigma celý svůj život a zároveň tímto stigmatem poznamenat i své děti. Ovšem ne všichni tomuto jednoduchému a podlému rámci odpovídají. A právě ti by raději Romy nebyli.

Při tom všem sami sebe hodnotíme veskrze kladně. Neříkáme, že jsme tuneláři, úchylové, populisté, vrazi, narkomané. Ale říkáme, že Kožený je tunelář, Novák je úchyl, Paroubek populista….. My nemusíme nikomu prokazovat, že jsme sluší lidé. Jaksi se to předpokládá.

Romové, kteří jsou slušnými lidmi to musejí prokazovat. U nich se totiž předpokládá přesný opak předpokladu o nás. Nikdo vás nezná, ale soud o vás je jasný. Jste Rom, jste lump. A to je dle mne důvod, proč by slečna raději Romkou nebyla. Vždyť si zkuste představit, jak by se vám vedlo, kdyby jste se narodili romským rodičům. Hezká představa ne?

Často se někteří vyjadřují ve smyslu, že Romové by měli něco dělat s těmi Romy, kteří žijí na úkor nás a celé společnosti. Že by měli něco dělat s těmi, co tvoří podstatnou část osazenstva věznic, či s rodiči těch, kteří jsou většinou v dětských domovech.

A proč by měli? Proč by měli nést odpovědnost za jiné? My ji snad neseme za aktéry tzv. “kuřimské causy”? My ji neseme za heparinového vraha Zelenku? My ji neseme za lesního vraha Kalivodu? Voláme po individuální odpovědnosti každého za své skutky. Tak indviduálně posuzujme každého.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...

2 Responses to “Romka, která by raději Romkou nebyla…”

  1. František Kostlán Says:

    Už vás mám v oblíbených. Ať se vám tu daří.

  2. BoboHml Says:

    Dobrý.


created By ooyes.net