Nárůst extremismu spočívá v nedůvěře v oficiální politické struktury

POLITIKA - PRAHA - SNÌMOVNA - MIMOØÁDNÁ 54. SCHÙZEObčané obecně rezignovali na demokratické politické síly. Došli k názoru, že není zásadního rozdílu jestli vládne demokratická levice či pravice. Obojí je v zásadě jedno a totéž. Politická angažovanost jednotlivců je chápána jako výtah k moci, penězům a vlivu. Politické osobnosti nedokázali občany přesvědčit, že jejich důvěru a svůj mandát chápou jako službu občanům.

Stále častěji vychází na povrch skutečnost, že politické reprezentace chápou mandát voliče jako službu sobě samému, svým známým, kamarádům a lobbystickým skupinám s otevřenou peněženkou. Nedůvěra občana je jasně viditelná při volbách do všech zastupitelských sborů. V případě Senátu občan dává jasně najevo, že o tuto instituci nestojí. Politik toto jasné sdělení ignoruje. Každá trafika je dobrá, každá koruna pro stranický sekretariát se hodí.

Pravicoví i levicoví politici se jen a pouze střídají u táhla, které pouze převáží díky mandátu voliče na tu jejich stranu. Ovšem výsledek vládnutí je ve všech případech zásadně totožný. Populismus, klientelismus, korupce a snaha o udržení si vlastních prebend za každou cenu.

Je zajímavé, až dojemné, jak se političtí činitelé vzácně shodnou v případech, kdy jde o omezení jejich vlastních možností, které jim často nelogicky, případně přímo zlotřile z mandátu voliče vyplývají. Je zajímavé sledovat shodu napříč politickým spektrem, pokud jde o omezení, které by poškodilo jejich vlastní kapsu.

Je směšné sledovat politiky opozice, jak ukazují na pochybné causy zavánějící korupcí, pokud jde o státní zakázky či předávání malé domů směrem ke sponzorům a kamarádíčkům vládnoucí koalice. Je to směšné proto, že právě ta opozice se v době vládnutí chovala naprosto totožně. Totožně se chovala i vládnoucí koalice v době, kdy seděla v opozičních řadách. Je to jako když pověstný zloděj volá na jiného zloděje, aby byl chycen.

Snažení politiků se dá charakterizovat jako snaha neustále sát z pozice, kterou mu volič svěřil pokud možno co nejvíce. Nejvíce znamená usednout ve vládních lavicích, pokud se to nepodaří, neudělat si zle alespoň ve své mateřské partaji, aby si na mne zase ukázala, až se budou sestavovat kandidátky. A když se to náhodou nepovede, je stále dost vděčných kamarádů, kteří zajistí místečka v dozorčích radách či státních institucích.

Kdysi, ještě za komunistického režimu jsem četl knihu Artura Londona Doznání. Otec ji měl schovanou, byla v té době na indexu. Autor popisuje vlastní příběh zadržení a procesu v padesátých letech minulého století. Zaujalo mne, jako líčí výslech, při kterém byl neuvěřitelně mučen a vyslýchající poznamenal něco ve smyslu, že Hitler byl lump, ale jedno dělal dobře – vraždil Židy. Vyslýchaný byl Židem. Tehdy jako ještě neplnoletý hoch, jsem se otce otázal, jak je možné, že se takto komunisti ke svým vlastním lidem chovali a jak je možné, že takto se vyjadřovali ke genocidě židovského národa. Táta si tenkrát posteskl: „ Politika je prostě kurva“.

Bylo to poprvé a naposledy, co jsem toto slovo a vůbec sprosté slovo, od něho slyšel. Dnes mu musím dát za pravdu. Otázkou jen je, když je politika kurva, čím jsou ti, kteří se v ní angažují. Specificky v našich současných podmínkách.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...

8 Responses to “Nárůst extremismu spočívá v nedůvěře v oficiální politické struktury”

 1. cara al sol Says:

  Teď jste na to kápnul. pane Šulo. Ten poslední odstavec článek sice poněkud (zbytečně) rozkošatil, ale jinak fajn.

 2. Sula Says:

  Vitam vas tu po dlouhe dobe, jiz jsem myslel, ze jste na mne zanevrel:-)). Jinak clanek jsem napsal jak jsem napsal a samozrejme si za nim stojim. NIcim v nem nelegitimuji cokoliv extremistickeho. Natolik mne uz asi znate.

 3. cara al sol Says:

  Díky za přivítání, dobrý večer. Já jsem nezanevřel, ale Vaše články jsou v poslední době monotematické a abych na ně mohl nějak rozumně reagovat, musel bych předtím delší dobu studovat jak vzpomínanou knihu, tak další materiály, na což momentálně nemám čas a ani vůli. Takže se raději zdržuji komentářů. Ale je fajn, že jste si dal tu práci, třeba se k těm článkům někdy vrátím. Jinak chválím změnu designu; chce to trochu doladit (pokud to Lorem Ipsum apod. není záměr), ale je to každopádně změna k lepšímu.

  Já nevidím důvod po Vás chtít, abyste hájil cokoliv extremistického, k tomu není důvod. Mně úplně stačí, že jste napsal, co jste napsal; je to poctivé a realistické. Já jsem tady v podstatě taky v pozici extremisty nedobrovolně. ;)

 4. Mapla Says:

  S článek souhlasím.

  Jinak komunistů, které zlikvidovala jejich strana nelituji. Stránský a spol. byli zkrátka kurvy stejně jako ostatní straničtí funkcionáři, jen an ně vyšla řada. Nekomunistických obětí komunistů mi pochopitelně líto je.

 5. BoboHml Says:

  dobrý

 6. kion1 Says:

  Pěkný a pravdivý článek.

 7. Sula Says:

  NO co se deje? Pan Kion u mne na blogu, alespon tedy prvni hmatetelny dukaz… Vitejte tedy:-)) Rad vas tu vidim…


created By ooyes.net