Právo u nás funguje

P200902180296001Jsem rád, že právo funguje. Alespoň v causách, které sleduji. Alespoň v případech, které jsou pro mne zajímavé. Samozřejmě nic není dokonalé, a tak máme několik podivných caus, které nepochybně ovlivnili svými zásahy podplacení soudci, policisté či státní zástupci.

Ovšem v oblasti, kde je můj okruh zájmů funguje soudní moc téměř bezchybně. Ať si Vandas říká co chce, případy, které mají soudní dohru a týkají se zase jeho okruhu zájmů, soud řeší ve velkém množství tak, jak on si jistě přeje, tak že jeho straně, jemu samotného, či jeho kamarádům a kolegům není ohnut ani vlásek. To je pro mne jasný důkaz, že žijeme v právním státě a že svobody jsou dodržovány. Vandas však myslí, že stále ne.

Ministerstvo vedené ňoumou Langerem připravilo návrh k zakázání Dělnické strany. Neúspěšně. Soud návrh smetl ze stolu, navrhující strana dle soudu nepředložila dostatek důkazů, že Dělnická strana je stranou neonacistickou. Co víc si může Vandas přát. Jaký důkaz o svobodě může ještě chtít? Jaký argument proti jeho tvrzením o zmanipulovatelnosti soudů chce ještě předložit.

Stíhání Davida Duka bylo zastaveno. Jeho advokáti dokázali obhájit své tvrzení, že Duke nemohl vydání své knihy v ČR ovlivnit, nevlastní k ní již autorská práva. Předmětnou knihu Moje probuzení napsal v USA, kde tvrdit to, co Duke v knize píše není trestné. Jaký další důkaz by si Vandas přestavoval, že u nás funguje právo?

Erik Sedláček, známý neonacista a organizátor provokatérských pochodů - osvobozen.  Krajský soud zružil výrok soud okresního, kterým měl být Sedláček poslán na tři roky do chládku, když se dle žaloby měl dopustit trestného činu podpory hnutí směřujících k potlačovaní práv a svobody člověka svými aktivitami, které byly spojeny s webzinem Poslední generace . Soudkyně Sedláčkovo osvobození doložila tvrzením, že prohlídka v jeho bytě byla provedena nezákonným způsobem a všechny důkazy proti Sedláčkovi se odvíjely od tohoto nezákonného postupu.  Jaký další důkaz by si Vandas představoval, že u nás právo funguje?

Ministr Pecina předložil nový návrh k zákazu Dělnické strany. Aby se vyhnul neumětelskému návrhu Langera, svěřil věc právnické celebritě. Tomáši Sokolovi. V tu chvíli zřejmě dostal Vandas strach, zřejmě hlodá svědomí, že po krachu Langerova návrhu může být návrh nový a to i díky účasti Sokola značně lépe připraven, značně lépe podložen důkazy, o které nakonec v přechozím procesu šlo.

Ve svém článku sice píše o opaku, nicméně obavy lze číst mezi řádky. Své výčitky obrací i směrem k Sokolovi, kdy mu vyčítá obhajobu Krejčíře. Jakoby nevěděl, že advokátská profese je profese jako každá jiná a že to,  že advokát někoho obhajuje nemusí vůbec znamenat, že by s jeho činy byl souhlasný. Kdo by pak asi obhajoval pedofily a vrahy? Úlohou advokáta zpravidla je předložit důkazy, které vyvracejí důkazy obžaloby, vyvracet argumenty státního zástupce, hledat polehčující okolnosti, aby byl klientovi trest zmírněn. A to bez ohledu na to, o čem on sám je přesvědčen. Klient si ho najal, aby dosáhl osvobození, v případě že vina je skutečně prokázána či obžalovaný sám vinu přiznal, dělat vše proto, aby trest byl co nejmírnější. Přiznám se, že tuto úlohu advokátům vůbec nezávidím.

Vandas volá po tom, aby se Pecina se svým návrhem soudu postavil sám, bez Sokola. Stejně jako Vandas se bude obhajovat sám. Zapomíná, že ministr Pecina v celé věci nevystupuje jako Martin Pecina. Ale jako ministr vlády, zástupce výkonné moci, ministr, který byl do funkce ustanoven na základě jednání regulerně zvolených zástupců. Z tohoto pohledu má pro své konání mandát, dokonce povinnost jednat, pokud mu příjde, že je porušován zákon. Jeho pohnutky jistě nejsou osobní. Jeho pohnutky mají ryze celospolečenský, politický a ústavní charakter. Jde o svobodu, jde o její ochranu. Nejde o ochranu Martina Peciny.

V případě pana Vandase je tomu přesně opačně. Ten bude hájit jen sám sebe, svoji politickou stranu. Je tedy logické a obávám se, že se nerozhodl obhajovat sám jen proto, že chce ukázat, že na to má, či že je hrdina a bojovník, že před obžalobu se postaví on, pokud nezvolil jako prostředníka právního zástupce. Vandas nehájí nikoho jiného než sám sebe a svoji stranu. Pecina hodlá v návrhu chránit nikoliv sebe, ale tuto společnost, její ústavní a lidskoprávní rozměr.

Výkřiky pana Vandase tedy skutečně vnímám, jako populistické huhňání a rádoby chlapáctví. Ve skutečnosti je to projevem staženého svalstva Tomáše Vandase v okolí jeho ctěného rekta s vědomím, že ve stejném místě začíná hořet koudel.

Jak vše dopadne uvidíme brzy. Každopádně jsem přesvědčen, že i zde bude rozhodnuto dle práva s tím, že spravedlnost někdy dostává na frak. Soudy nerozhodují dle spravedlnosti, která má subjektivní rozměr. Rozhodují dle práva a tak to má být a jsem přesvědčen, že tomu tak bude i v tomto případě.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (2 hlasů, průměr: 2.00 z 2)
Ukládám ... Ukládám ...

3 Responses to “Právo u nás funguje”

 1. Plenkovič Says:

  Pan David Duke mluví shodným slovníkem, jakým používá Mgr. Lad. Malý. Zbývá jen určit, kdo koho oplodňuje a kdo opisuje.
  Nám, kteří sledujeme a komentujeme názory mgra Lad. Malého by neměl uniknout včerejší článek na iDnes “Dělnická strana peče s neonacisty již rok a půl”. Bývalý člen předsednictva DS Malý na internetu tvrdí, že se tato strana už loni na jaře domluvila na spolupráci s neonacistickým Národním odporem. Předseda “dělníků” Tomáš Vandas to odmítá: “Malý se mstí, že jsme ho vyloučili už loni v prosinci; mluví z něho zklamání z předčasného konce kariéry ve straně. Žádná dohoda mezi Dělnickou stranou a Národním odporem neexistuje, to je jen tvrzení frustrovaného Malého. Chápu jeho zklamání, že jsme neposlouchali jeho ortodoxní křesťanské myšlenky,” reagoval předseda Dělnické strany pro iDNES.cz.

  Přesně takové důkazy jako svědectví o spolupráci DS s Národním odporem před půl rokem soudu chyběly. Dnes mají svou váhu v nadcházejícím řízení u NSS na zrušení DS. Malý tak nejenže své katolické církvi dělá službu medvědí, navíc podrazil i své bývalé kamarády a Pecinovi dal do rukou neocenintelný trumf. Ta naše povaha česká!
  http://zpravy.idnes.cz/delnicka-strana-pece-s-neonacisty-uz-rok-a-pul-tvrdi-vylouceny-clen-1ft-/krimi.asp?c=A091002_164351_krimi_pei

 2. Sula Says:

  Ja tuto zalezitost komentoval nekde…. Pan Maly je sam nacek, mozna nackovitejsi nez Vandas. Jsem presvedcen, ze to byl on, kdo privedl NO a podobnou svoloc do DS, nakonec jeho clanky o sikovnych mladych, kteri se sesli se sikovnymi mladymi nemci…. asi vite co myslim. O panu Malem si proste myslim sve a povazuji ho za jednoho z nejnebezpecnejsich lidi v tzv “nacionalisticke” scene. A to mne jeste napada, co on, jako clovek co za vsim vidi Zida rika na to, ze jeho nedavno velebeny rezim kdesi v Asii vede ZId, coz kdyz ho velebil nevedel…. :-))) Nevim jestli z toho nema souchotiny. Jinak vas tu vitam, jsem rad, ze jste prisel. Sleduji vas na AM, ackoliv prevazne nesouhlasim, povazuji vas za inteligentniho a premysliveho tvora a s takovymi rad diskutuji i kdyz maji jiny nazor.


created By ooyes.net