Právo silnějšího platilo v prvobytně pospolné společnosti

indiJe to k neuvěření. Je k neuvěření, že ještě i dnes existují lidé, kteří jsou schopni se ve svých politologických uváhách ohánět něčím takovým, jako je právo silnějšího a odkazují na fungování zákonů přírody. Je k neuvěření, že něco takového vyťukají do klávecnice lidé, kteří se považují za vlastence a neskroutí se jim přitom prsty ve tvar, který jim nadále znemožní publikovat podobné zvrácenosti. Je k neuvěření, že k tomuto pohledu inklinují ti, kteří si říkají, že jsou českými vlastenci při vědomí, jak český národ trpěl pod nadvládou těch “silnějších” v minulosti.

Jistý autor, který působí na blogu Idnes a nebudu jej jmenovat, jelikož jsme nedávno uzavřeli pakt o vzájemném ignorování, není tolik aktivní ani jako autor, o to víc se věnuje diskusím. Před svým diskutérským nickem ještě nedávno měl přídomek “Volič Národní strany”. Ten již nepoužívá. Zřejmě i on asi pochopil, že Národní strana české voličstvo neoslovila ani minimálně a že zřejmě skončí v propadlišti dějin jako spousta jiných stran a straniček.

Tento pán - říkejme mu třeba Tomáš Hanák - se profiluje jako nacionalista a ultrapravičák. Oblíbil si totalitní režimy v Chile, Španělsku a Portugalsku. Demokracie není jeho šálek kávy, občas se jeho láska v režimy, které mají na hrbu tisíce lidských životů objeví i v jeho slovech, když například v diskusi na serveru lidí postižených altermediální chřipkou se podivoval, že Obamu ještě nikdo neodprásknul. Z nacizujicích tendencí bych ho nepodezříval, holocaust považuje za svinstvo stejně jako každý, kdo má všech pět pohromadě.

Svůj poslední článek věnoval tematice, kterou se zde nehodlám zaobírat, jelikož jde o tématikou hodně těžkou a rozsáhlou. Hanák si troufá soudit, já bych se do onoho tématu nepouštěl. Nevadí. V článku mne však zaujal odstavec, který si dovolím citovat:

“Například za použití kritické teorie kulturní marxisté neustále opakují, že Západ nese vinu za zločiny genociny proti každé civilizaci a kultuře na niž narazil. ( Má se snad Západ omlouvat za to, že byl silnější, vyspělejší? Chápali vůbec tito “učenci”, že život = konkurence? A co kdyby byla Evropa kolonizována asiaty, černochy? Myslíte, že by se omlouvali? ) V rámci kritické teorie se neustále opakuje, že západní společnosti jsou v dějinách největšími nositeli rasismu, sexismu, nativismu, xenofobie, homofobie, antisemitismu, fašismu, nacismu a bůh ví čeho ještě”.

Z citace je zřejmé, že Tomáše Hanáka okouzlil i Hitler, který právě i  o právu silnějšího a  o životu jako konkurenci plamenně hovořil k německému lidu. Jako to vše dopadlo všichni dobře vědí. Všichni též dobře víme, jak dlouho trvalo lidstvu dopracovat se stavu, kdy alespoň v civilizovaných zemích, za kterou můžeme snad i považovat zemi naši, jsou jasně deklarována lidská práva pro každého, nikoliv jen pro ty silné.  Vyspělost dnešní společnosti se posuzuje právě podle toho, jak dokáže ochránit slabé před agresivními predátory a krvežíznivými dravci. Hanák i Hitler mají pravdu v tom, že v přírodě takové zákony platí. Ale není v přírodě fungující právo silnějšího a konkureční pojetí života  mezi druhy i uvnitř živočišných druhů právě tím, čím bychom se jako bytosti obdařené rozumem a sociální podstatou měli od zvířat lišit?

Z logiky pana Hanáka jasně plyne, že kolonizace a export naší kultury do světa v minulosti je odůvodnitelný naší silou a naší vyspělostí. Přitom skutečnost, že při těchto aktivitách byly ničeny a vyhlazovány kultury jiné, to prý není způsobeno tímto počínáním. V lepším případě má jít o jakousi preventivní ochranu naší kultury. To působí poměrně směšně. Dovede si někdo představit americké indánské kmeny jak atakují Evropu v době renesance? Či to stejné u afrických či australských domorodých kultur?

Pan Hanák a ostatní tzv. vlastenci se ostře vymezují vůči imigraci a dalšímh vlivům zvenčí na naši vlast. Říkají, že jim nevadí občané jiných států a jiných světadílů. Že nejsou rasisté, nejsou prý dokonce ani xenofobní. Oni jen chtějí, aby každý zůstal tam, odkud pochází. Nechápu tedy jak mohou obhajovat počínání našich předků, kteří se chovali přesně opačně.

Tento typ vlastenectví mi přijde korektně řečeno velmi pokrytecký.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...

Comments are closed.


created By ooyes.net