Polanski do basy?

polanski460Slavný režisér byl zatčen a to na podkladu amerického zatykače z roku 1978. Polanski přiznal, že měl v roce 1977 pohlavní styk s tehdy třináctiletou dívkou. Takové chování považují americké zákony za znásilnění.

Životní dráha Romana Polanskeho je provázena jednou tragedií za druhou. Jeho matka zemřela v Osvětimi, jeho otec přežil Mauthausen.  On sám přežil ghetto v Krakově a později uprchl z komunistického Polska. Jeho těhotnou ženu Sharon Tate zavraždili v roce 1969 stoupenci Charlese Mansona.

Oběť jeho činu, které je nyní 45 let, mu jeho čin odpustila a sama o další soudní projednávání více než třicet let staré záležitosti nestojí a to i s ohledem na její současnou rodinu. Mimo jiné prohlásila, že Polanskeho čin v ní neprobudil žádné dlouhodobé trauma.

Neznám americký právní systém, ale kdyby se jednalo o případ projednávaný českou justicí, byl by již jeho čin promlčen. Polanskemu je 76 let. V našem právním systému má trest odnětí svobody jednak chránit společnost před pokračováním trestné činnosti a izolovat takového jedince od ostatních. Neméně významným je smysl výchovný, kdy společnost takto deklaruje nepřípustnost konkrétního jednání a zároveň se společnost snaží na trestaného působit ve výkonu trestu převýchovně.

Roman Palanski odsoudil sám sebe. Více než třicet let byl na útěku. Je tedy třeba tohoto člověka ještě soudit? Neprokázal Polanecki za tuto dlouhou dobu, že pro společnost již není nebezpečený, neprokázal svým dalším životem, že žádných převýchovných programů v jeho případě není třeba? Neodsoudil sám sebe k podmínečnému výkonu trestu s odkladem na třicet jedna let? Neobstál v této lhůtě?

Boží mlýny melou. Nemlely v případě Romana Polanskeho tak trošku dopředu s ohledem na životní pohromy, které ho postihly ještě před tím, než udělal to, za co nyní má být souzen?

Jeho odsouzení nyní neprospěje ani společnosti, ani oběti. Pravdou však je, že kdyby nešlo o takovou celebritu nikdo, včetně mé maličkosti, by se tímto případem nezabýval.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...

Comments are closed.


created By ooyes.net