Když zloděj volá - chyťte zloděje!!!

apocaNárodní strana se opět proslavila. Nechci posuzovat a ani mi to nepřísluší, zda postup vedení České televize v souvislosti se stažením jejího volebního spotu je dle práva či nikoliv. Jedno je však jasné, že s právem a jeho dodržováním si Národní strana hlavu příliš neláme. A to přesto, že sama se vymezuje proti těm, které označuje za zloděje a příživníky hromadně, na základě příslušností k etniku. A to přesto, že ve volebním programu volá po dodržování práva a zákonů pro všechny.

V kritizovaném spotu Národní strana použila jako hudební doprovod skladbu finské skupiny Apocalyptica. Jde o skladbu Path z alba Cult, které vyšlo v roce 2000. S autorskými právy si však hlavu nelámala, souhlas použít hudební dílo ke svému klipu nezískala. Jinak řečeno ukradla vlastnictví někoho pro své vlastní politické, potažmo obchodní zájmy.  Vždyť co jiného je dnes politika, než obchod krytý údajnou službou lidu.

Celý problém už byl otevřen v diskusi k úplně prvnímu článku o problému na serveru Idnes.cz. Tehdy jako úvaha jednoho diskutéra, že pochybuje o tom, že s použitím svého duševního vlastnictví pro tento klip skupina Apocalyptica souhlasila. Dnes je vše jasnější. Nesouhlasila. Vůči takovému zacházení se svými skladbami se dnes finská skupina ohradila.

Společnosti Univerzal Music Publishing a Univerzal Music, v jejímž katalogu se skladba nachází zvažují podání žaloby. V tomto smyslu majitelé práv ke skladbě dnes informovali Českou tiskovou kancelář.  Jak může taková žaloba dopadnout lze jen těžko odhadovat. Možný úspěch žalující je vysoce pravděpodobný a cena za tuto “krádež” může být skutečně hodně vysoká.

Mluví se o tom, že majitelé práv navrhnou Národní straně jako mimosoudní vyrovnání sankci ve výši dvou milionů dolarů.  Pokud tento návrh Národní strana nepřijme předpokládá se, že u soudu bude vyžadována satifakce řádově vyšší.

Obávám se, že obě možnosti jsou pro Národní stranu likvidační. Někdy prostě se vyplatí nevolat na jíné že kradou, když sám kradu jako straka.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...

8 Responses to “Když zloděj volá - chyťte zloděje!!!”

 1. cara al sol Says:

  Národní strana udělá podle mě jediný logický krok: prohlásí, že natočení předvolebního spotu bylo v režii reklamky a strana za něj (logicky) nenese zodpovědnost, protože nemohla tušit, že si reklamka nevyjednala práva k užití díla. Reklamka udělá další logický krok a potichu ukončí činnost, přičemž bude ručit do výše základního jmění firmy, tj. zřejmě do 200000 Kč, což lze refundovat velice snadno. Národní strana získá další mediální publicitu, pokutu zamázne sponzor a jede se dál.

 2. cara al sol Says:

  Mimochodem, 2 miliony dolarů za tento způsob užití jsou natolik přemrštěný požadavek, že to u žádného rozumného soudu nemohou vyhrát. Natož žalobu o částku o řád vyšší. Je to naprosto absurdní a nějaká obdoba LPA přišla sice s rychlým bonzem, ale efekt bude velice mizivý nebo spíš opačný.

  Mimochodem, NS není první, kdo byl obviněn z porušení autorských práv v kampani. Akorát holt existuje silná “společenská” objednávka na její likvidaci.

  Viz třeba následující odkaz: http://www.blisty.cz/art/18922.html

 3. cara al sol Says:

  Mimochodem, vzhledem k tomu, že jste použil notoricky známé foto, jehož tudíž nejste autorem, docela by mě zajímalo, zda jste požádal autora fotografie o práva k užití. ;)

 4. Sula Says:

  Caro, myslim, ze se natolik my dva zname, ze vy nemusite delat blbce ze mne, ani ja z vas:-))) Co si o tom budou myslet ostatni je naprosto jedno. Takze predne - NS udelala fatalni chybu, proste neco ukradla. Proc to nepriznate? proc hledate nejake klicky? Ano figl s agenturou muze vyjit, ovsem pak je treba se ptat, proc by ja kdyz kupuji auto tak sam overuji, zda neni kradene:-)) POkud jde o fotku, to je uz pomerne smesne. ROzdil je v tom, ze ja ze zverejneni fotografie nemam zadny profit, nespojuji majitele prav ci zobrazene osoby bez jejich souhlasu s zadnou ideologii a z jeji zverejneni nemam zadny hmotny ani jiny prospech. Nechce se mi verit, ze to nechapete:-))

 5. Sula Says:

  Pokud jde, jak uvadite o dva miliony za tento zpusob uziti. Nejde o TENTO zpbusob uziti, ale o sankci za neopravnene uziti a navic o spojeni skupiny s nejakou ideologii ci nazorem, se kterym skupian nema nic spolecneho, nechce byt s necim takovym spojovana a ani netusi, ze ji nekdo proti jejich vuli s necim takovym spojil. Muze tedy jit nejen o usly zisk, ktery by nebyl nikteratk zavratny, ale predevsim o ujmu moralni. Tez se mi nechce verit ze to nechapete, ze neumite rict, ze toto se proste nedela. TO vse svedci o naprostem amaterismu NS, ci o jejim pohrdani zakladnimi pravnimi principy, ci o obojim. A s tim proste strana, ktera se prezentuje ve smyslu jak se NS prezentuje nemuze obstat.

 6. Sula Says:

  http://kultura.ihned.cz/c1-37232700-kapela-apocalyptica-narodni-strana-krade-stranu-to-ovsem-nezajima

 7. cara al sol Says:

  Pane Šulo, já se z Vás ale nesnažím udělat blbce. Souhlasím s tím, že by se “to” dělat nemělo. Dokonce je podezřívám z toho, že to udělali schválně, protože jediný způsob, jakým se může taková strana dostat do médií, je nějaký skandál. Nemají podporu Havla, média je oficiálně nenávidí, jejich prostředky jsou minimální, jejich podpora je, obávám se, daleko nižší než podpora DS, která je v poslední době tvrdě válcuje.

  Morální újma? To si nemyslím. Každému soudnému člověku je jasné, že skupina s NS nemá nic společného. Mohli zrovna tak použít třeba (já nevím) Symphony Of Destruction od Megadeath, Chaos A.D. od Sepultury, Invierno od Vivaldiho nebo cokoliv jiného. Ta melodie je z hlediska nálady perfektní, skladba je instrumentální, tedy z hlediska jazyka neutrální, není příliš tvrdá a přitom důrazná… Dobrá volba, nic víc.

 8. cara al sol Says:

  Ehm, měl jsem samozřejmě na mysli Refuse/Resist, Chaos A.D. je album…


created By ooyes.net