Když komunistický prominent deratizuje

ales-brichta-band-nech-si-to-projit-hlavou2Aleš Brichta patří již nějaký ten pátek k pilířům české rockové hudby. Skupina Arakain, kterou spoluzakládal v roce 1982 působí stále a překvapivě se ji daří i bez někdejšího leadra a čas ukazuje, že sám Brichta byl nejhoším zpěvákem v dosavadní historii kapely. Nikdy mu však nechybělo charisma, se kterým se na sólové dráze dokázal vetřít do přízně i dam středního a staršího věku, takže se stal součástí běžného mainstreamového hudebního byznysu, součástí veskrze laciné muzikálové mánie a prostoduchých estrád televize Nova. Z rockového buřiče zůstal jen stín.

Už se však moc neví nic o tom, o čem se potichounku šuškalo v osmdesátých letech a spousta otázek zůstává dodnes nezodpovězených. Brichta studoval zahraniční obchod na pražské Vysoké škole ekonomické. Zkuste si představit, kdo a s jakým kádrovým profilem a politickým zázemím měl tehdy stejnou možnost. Skupina Arakain může koncertovat v době, kdy ostatní skupiny věnující se heavy-metalové hudbě jsou šikanovány ze strany StB, jejich koncerty jsou zakazovány a nevyhnuly se ani zákazům působení. Arakain to vše v zásadě míjí. Naopak. Prožívá období vrcholu své popularity a má možnost koncertovat i v bratrských socialistických zemích. Za vším prý má stát otec Aleše Brichty, kovaný soudruh na správném místě a se správnými styky.

Nedávno vydává Aleš Brichta album Deratizér. Okamžitě se strhává kontroverzní vlna odporu či naopak podpory. Kontroverzní text titulní skladby alba někteří považují za rasistický. Skladba samotná je plná energie, působí svěže a rozhodně svědčí o tom, že Brichta na staré dobré rockové kořeny nezanevřel. Text je provokatiní a zavádějící.

Kdo v něm hledá něco rasistického, ten nemá těžkou práci. Myslím si však, že spíše nepochopil Brichtova slova, který spíše kritizuje nechutnost současné české politiky, než že by měl tendence přinášet rasistická řešení. Brichta zřejmě naprosto záměrně provokuje a otvírá okénka pro několikeré možné pojetí jeho textu. Že se za těchto okolností může skutečně stát ikonou a hrdinou pro rasistické a neonacistické týpky mu zřejmě nedošlo a jsem si jist, že po ničem takovém ani netouží.

Ovšem upozornit na sebe a strhnout lavinu mediálního zájmu se samozřejmě hodí. A to je zřejmě přesně to, co v zásadě Brichta chtěl. Negativní reklama je také reklamou. Zvláště když nic nestojí.

“Politici dělají z každýho vola….” To ve skladbě Deratizér zpívá Brichta. Nevím však jestli voly z nás spíš nedělá Aleš. Já osobně mu totiž jeho tvorbu nikdy nevěřil a na tom se nic nemění ani s touto “pseudoaférkou”.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (11 hlasů, průměr: 1.27 z 2)
Ukládám ... Ukládám ...

7 Responses to “Když komunistický prominent deratizuje”

 1. JK Says:

  Vzhledem k tomu, že jiná píseň je tam o cikánském slepém chlapci a jeho partnerka je původem částečně maďarská Cikánka, zdá se mi, že ho prostě jen sere dnešní stav věcí veřejných.

 2. Sula Says:

  vidim to velmi podobne

 3. Aleš Brichta Says:

  Člověče nezbláznil jste se? Mí rodiče se rozvedli, když mi ještě nebyly ani dva roky a já vyrůstal jen s matkou. Pokud nevíte o zákazech Arakainu, kterých bylo několik, tak to třeba chápu, ale výslechy na Barťáku v kachlíkárně od Stb bych vám nepřál!

 4. Sula Says:

  Pane Brichto, vzhledem k vasem emailu se mohu domnívat, ze sktutečně jsem tím, o kterém píši…… Ja jen zveřejňuji to, o čem se skutečně šuškalo, což myslím, že si jako privátní osoba mohu dovolit, jako novinář bych zřejmě neměl dát jen na šuškandu, ale tím nejsem…. Není teda třeba, abyste se u mého článku obhajoval. Já vás nesoudím, ani soudít nebudu. Pokud jste si můj článek našel, což mne samozřejmě těší, spíš bych uvítal vaše vyjádření k tomu textu, o kterém ta poněkud uměle vyvolaná aféra vlastně je. Přeji vše dobré a uspěch vaší tvorbě.

 5. Aleš Brichta Says:

  Já nemám v rámci toho textu potřebu se k něčemu vyjadřovat. Je míněný politicky na svinstva v našem státě. Vyrostl jsem na Žižkově, měl bar v Karlíně, nyní v Libni a prostě jen popisuju, co vidím kolem sebe. Mezi cikány mám spoustu kamarádů a osobně s nimi nemám žádné problémy. Ovšem vím o mnoha dalších, kteří je mají, stejně tak, jako sleduji situaci popisovanou v médiích a reakci naší politické elity, která v drtivé většině nemá s jakýmkoliv řešením situace nic společného. Jen prázdné mlácení slámy! Pokud ten text přispěje k nějakému rozumnému řešení současných problémů, místo kecání, tak budu šťastný, že jsem alespoň střípkem mohl přispět do mozaiky, která tomu třeba pomohla. Ještě rozeberte text Česká zem, který je skutečně nacionalistický, ve smyslu mého naprostého odporu k současnému stavu Evropské Unie a nesouhlasu s Lisabonskou smlouvou, která v podobě, jak její podpis odsouhlasili naši zákonodárci znamená faktický konec státu a jeho okleštění na autonomii o velikosti protektoriátu. O občanské válcě, která evidentně nastane, až si němci přijdou pro své majetky do Karlových Varů, se jeksi také zatím nikdo nezmiňuje. Evidentně by to chtělo víc myslet a míň psát a povídat.

 6. Aleš Brichta Says:

  A mimochodem mě opravdu urazily vaše výšplechty o komunistech (odešel jsem ze zaměstnání, když mě chtěli dávat do kádrových rezerv, protože můj dědeček byl ruský emigrant, kterého v pětačtyřicátém roce odvedli rudoarmějci jako tlumočníka a byl jeden z mála, kteří se po devíti letech vrátili z komunistického koncentráku na Gulagu živí), stejně, jako kecy o nějakých muzikálech, které nejsou pravdou. Nikdy v životě jsem v žádných nezpíval a všechny nabídky odmítl. Jesus Christ Superstar je rocková opera, stejně jako třeba Tommy a další - pokud to tedy sám nevíte!!!

 7. Sula Says:

  No pane Brichto, vy mi tedy davate. Asi si to mozna i trosku zaslouzim:-)).


created By ooyes.net