Kdo neskáče není Čech, ale státní znak neznáme

paraguay_photo_trip_10Jsme Češi. Národ se svou tradicí, dějinami a osobnostmi. Máme své státní symboly, ale občas ani nevíme jaké a nebo je nepoznáme. Například jako paní Věra v poslední části reality show Výměna manželek na TV Nova.

Velikonoční Výměna manželek voněla dálkami. Brňanda Věra vyrazila do Paraguaye, do rodiny s českými předky.V rodině se stále mluví velmi dobrou češtinou, česká komunita tam má svůj kulturní život, fungují tam kurzy češtiny, aby se uchovával v paměti jazyk předků. Moravanka Věra odlétá do neznáma. Jakmile jí je oznámeno, že se nachází ve státě, který se jmenuje Paraguay, netuší ve které části světa se vlastně nachází. Myslí si, že je v Africe a nakonec požádá hlavu hostitelské rodiny, aby ji na globu ukázal, kde že vlastně Paraguay je….

Dny běží a Věra se pouští do úklidu. Na polici nábytkové stěny nalezne něco, čemu říká “cedulky”. Otírá je prachem a přitom dumá, k čemu ty cedulky jsou a proč je mají v domě v polici nábytkové stěny. Rozjímá nad ní, proč je na ní orlice…..  Zvědavost ji nenechá chladnou a tak se při nejbližší příležitosti paragauyského Čecha, který se narodil českým rodičům ve státě Paraquay někdy v polovině minulého století zeptá, k čemu tam ony “cedulky” mají. Ten s klidným výrazem suše prohlásí, že se jedná o český státní znak.

Žena žijící celý svůj život v Česku, s jistou mírou vzdělání a profesním postavením, matka dvou dětí a Češka nepozná jeden ze symbolů svého státu a krajan žijící celý život v Jižní Americe ji musí vysvětlovat o co jde.  Co může více vypovídat o tom, jaký mají někteří z nás vztah k našemu “češství?”

Tak si snad už jen alespoň zakřičet Nic než národ! Čechy Čechům! Kdo neskáče………….. není blb!

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...

Comments are closed.


created By ooyes.net