Cesta do hlubin katolické duše

papezČeká nás návštěva nejvyššího představitele katolické církve, papeže Beneditka XVI. Událost je to nepochybně velká a kňourání některých, ať si ten cirkus zaplatí sami věřící, mi přijde hodně mimo mísu. Papež není jen představitelem katolíků, ale hlavou státu, jehož vliv tisícinásobně převyšuje jeho velikost.

Papež sám pro mne osobně není zdaleka takovou osobností, jako byl jeho předchůdce. Zdá se, že minimálně mezi těmi, kteří nejsou katolíci nejsem sám.  Jan Pavel II. vždy působil dojmem laskavého dědečka, který umí konejšit a pohladit. Jeho význam byl o to větší, že se stal papežem v době, kdy v jeho zemi stále trvala komunistická diktatura a jeho ustanovení papežem bylo v celém komunistickém táboře vnímáno jako signál počínajícího konce totality.

Benedikt XVI. takovým dědečkem není. Jeho rysy jsou ostré, působí přísně a neosobně. Těžko mu vyčítat, že v mládí byl členem hitlerovy mládeže. To prostě musel být každý chlapec starší čtrnácti let. Těžko mu vyčítat, že později byl příslušníkem wehrmachtu, to se také nikdo moc neptal, jestli chce nebo nechce. Podstatně víc mi vadí jeho aktivity, které se týkají odhalování skandálů kolem pedofilních zločinů některých představitelů církve, kdy Ratzinger měl trvat na tom, že jejich řešení je výhradně věcí církevního práva a vyhrožoval, že kdo takové případy, které měly být předmětem vatikánského tajemství zveřejní, bude exkomunikován.

Dnešní katolickou církev lze vnímat různě. To je odvislé od osobních preferencí posuzovatele a též od jeho zkušeností s vírou či věřicími a samozřejmě, a to je podstatné, od jeho úrovně poznání. Já bych dnešní církev rozhodně nepovažoval za negativního hráče v dnešním světě. I když mi vadí její setrvávání na jistých kontroverzních dogmatech, kdy smrt člověka považují ze lepší řešení, než chráněný sexuální styk. Vadí mi charakter jejich misionářské činnosti, kdy postavit kostel považují za významnější čin v nehostinných končinách, než nakrmit davy hladovějících domorodců.

Na druhou stranu koná církev spoustu dobra. Stará se o staré, nemocné, opuštěné, včetně lidí na zcestí ve svých zařízeních. Pokud se pohybuji mezi věřícími, musím řict, že ve velké většině se jedná o lidi mimořádně empativní a neegoistické, i když u některých je možné pozorovat jisté prvky pokrytectví.

Soudit minulost církve je ošidné. Nebudu se o to pokoušet. Nebudu se ani pokoušet o to hodnotit, do jaké míry míry současná katolické církev vnímá negativně její historické zločiny, omyly a přehmaty. Ať hodí kamenem ten, kdo je bez viny. Pokud jde o její roli v období hitlerovského nacismu, zde se ji musím zastat. Obecně prohlašovaná klišé o spolupráci církve s nacistickým režimem jsou samozřejmě mimo mísu. Církev se v době nacismu v konkrétních případech snažila i čelit holoucaustu, například tím, že prováděla hromadné fiktivní křty Židů v Německu. Stovky kněží byli nacisty uvězněni a zavražděni, obzvláště se v tom “vyznamenal” koncentrační tábor v Dachau.

Druhou pravdou je, že oficiální vatikánské struktury po válce pomáhaly při útěku řady nebezpečných nacistů. Toto období bylo skutečně velmi složité. Netroufám si církev za toto období odsuzovat, ovšem ani velebit. Je potřeba vědět, že Vatikán považoval nacisty za stejně nebezpečné jako komunisty. Skupina jeuzitů z pověření Vatikánu vypracovala důkladný rozbor nacistické ideologie a došla k názoru, že nacismus je typem náboženství. Konkurenčního náboženství. Jako takový byl nacismus Vatikánem oficiálně vnímán. I když zřejmě v podvědomí Vatikánu nebyly proti srsti výpady nacismu vůči bolševickému Sovětskému svazu.

Dnešní katolická církev ja na okraji zájmu české společnosti. Troufám si říct, že církev neumí “prodat” veřejnosti to, co umí činit dobrého, neumí “prodat” to, co by učinila s navráceným majetkem. Naopak se soutředí na omílání dogmat, na které veřejnost neslyší a kterými si veřejnost proti sobě staví.

Velkým problémem v posledních letech je obsazování farností knežími. Nedávno jsem tuto otázku, kdy skutečně je katastrofální nedostatek kneží tak, aby farnosti mohly fungovat tak, jak by měly, diskutoval s několika příteli. Katolickými přáteli. Jejich názor je jednoznačný. Překážkou je celibát. I když bohoslovecké fakulty studuje dost mladých mužů, do kněžského oděvu se jich nakonec oblékne jen hrstka. Atraktivnější pro ně je působit na poli pedagogickém, vědeckém či sociálním, kdy jim není kladena překážka pro založení rodiny.

Vyloženě medvědí službu katolické církvi a celému křesťanství dělají ultrakatolíci a lefebvristé. Ti neuznávají vatikánský koncil z počátku šedesátých let a jejich víra je natolik fanatická, že se nebojím říci, že kdyby tito lidé měli možnost být v čele státu, kde by státním náboženstvím byla katolická víra, jejich opatření a postoje k nevěřícím či členům ostatních církví,  by se nijak nelišily od islámských fanatiků typu hnutí Taliban. Za vše hovoří skutečnost, že jejich časopis Te Deum je zakázáno šířit v českých katolických kostelích.

O nejvíce veřejně známém lefebvristovi Michalu Semínovi napsal velmi trefně David Prokop . Sám pan Semín publikuje na svém blogu na Ihned.cz . S jeho názory a argumentací se můžete seznámit i ze záznamu, z jeho účasti v pořadu České televize  Ženský hlas .

Nevím, zda papež přinese do života české katolické církve to zásadní. Církvi chybí otevřenost a průhlednost. Církev by se měla přiblížit lidem, pokud je chce ve větším měřítku oslovovat. Lidé asi nemají potřebu se jí přibližovat sami od sebe, žádný zákon, a doufejme, že to tak zůstane, jim to neukládá.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články
1 hvězdička2 hvězdičky (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...

11 Responses to “Cesta do hlubin katolické duše”

 1. originalni demokrat Says:

  Janu Pavlu II. hlavně vděčíme za rozpad východního bloku. A nejen jemu ;-)

 2. originalni demokrat Says:

  no nevím… kouknul jsem na to video ČT a přišla mi víc nebezpečná ta feministka a to i přesto že s 40% názorů toho pana Semína nesouhlasím :-D

 3. Sula Says:

  Vitam vas zde mila Vikinko:-))) Pokud jde o pedofilii knezi… Samozrejme - i knezi jsou lide a maji svou hrisnou podstatu jako kdokoliv z nas,. Vadi mi touha cirkve tyto veci zamlcovat, ututlavat… Viz nas neskutecny Graubner, pokud ten usedne na stolec po Vlkovi - amen. Katolicka cirkev se tim neskutecne pokryteckym uskupenim. O rabinech nic nevim, vy neprinasite zadne zdroje techto informaci, musim je tedy povazovat za infromaci typu “Semper povidal”. Ale i to je jiste mozne, jak rikam, vsichni jsme jen lide, jen jsem necekal, ze i do tohoto tematu zavedete neco o nechutnych Zidech….. Misie jsou hlavne o tom, odebrat ldiem jejich kulturu, jejich prirozeny styl zivota. Nikdo se jich neprosil, aby tam sli, nejde tedy o nic jineho, nez ideovou okupaci. Napsal jsem na tomto blogu o tom clanek, kdy lide jsou misionari vydirani aby prijali viru, jsou ohlupovani a nuceni do pestovani neceho, co tam ani neroste. Misie jsou zlocinem, duchovni agresi. Tecka. DS jsou neonaciste, to je jasne kazdemu, ktery vidi a chce videt.

 4. Sula Says:

  jeste k te DS. Pokud by mne zalovala, dukazni bremeno by bylo na ni. Musela by tedy prokazat, ze nejsou neonaciste… myslim, ze v dobe, kdy prave proto ma byt zakazana, cehoz ja ovsem prilis priznivcem nejsem…. toto prokazovat…… No nevim.

 5. Takakat Says:

  Slyšel jsem, pane autore, že jste homosexuál. Je to pravda?

 6. Vikina Says:

  Pedofilie se tutlá všude, nemyslím, že v církvi víc. Že si to chce vyřídit hlavně v tichosti mezi sebou je snad pochopitelné, důležité je to zarazit, ne podporovat, jak naznačuje mainstream. Opakuji, církevní případy se nafukují, zatímco případy ve školách a třeba dětských táborech se prostě zametou pod koberec, a jsou nepochybně častější.
  O rabínech proběhly zprávy v celém světě, divím se, že Ti to uniklo. Inu, zřejmě hlavně proto, že jen proběhly (jeden večer), páč ututlat se to nedalo, a pak nastal klid po pěšině. Není obchodování s orgány přece jen podstatně silnější kafe, než pedofilie? A přesto … se zavřela voda, zapomeňte. To není nějaké vytahování “nechutných Židů”, to je prostě konstatování, jak jsou média manipulativní. Prostě navážet se do církve, to jo, to je IN, nezabývat se těžkým zločinem (a tím mezinárodní obchodování s orgány je) jen proto, že jsou v tom namočeni Židé (teda pár rabínů, abych byl přesný), to je něco normálního?
  Velice mě zaskočil Tvůj názor na misie. Nahoře jsem snad dostatečně vysvětlil jejich účel. Svět se přece notně změnil a není možné domorodce ponechat ve stádiu, nelišícím se moc od chování opičích tlup - tj. neustálý boj o území, věčné kmenové boje, vzájemné zabíjení se (zejména, když dnes nemají oštěpy, abóbrž kalašnikovy). To není o ideové okupaci, to je o začlenění do civilizace. Tamní lidé dnes už prostě nemohou žít svým někdejším stylem života (který byl často na úrovni vzájemného vybíjení se), protože civilizace je jednoduše dostihla. Takže, misionáři jim nedávají jenom ryby, oni je učí, jak ty ryby lovit. Místo otřesných utečeneckých táborů, kde se dovážejí potraviny a lidé umírají na nemoce, ostrovy míru a budování, kultury. Kde jsi vzal, že je nutí pěstovat něco, co tam ani neroste (byť omyly vyloučeny nejsou). Všude, kde jsou misie, vládne mír a pokoj (teda pokud zrovna v zemi neřádí občanská válka) a potraviny tam nikdo nedováží. Je to pro např. africké země jediná naděje. Nebo by bylo lepší je ponechat svému osudu, ať se tam navzájem pozabíjí? Žasnu právě nad faktem, jak se mnozí “ateisté” staví právě k misiím, tedy k něčemu, kde církev v praxi dokladuje své nejlepší úmysly (jedna čtenářka mi napsala, že pokud misionáře snědli, dobře udělali - co na to říci?). Vypadá to, že přes veškeré útoky na křesťany, kteří údajně stále někomu něco vnucují (nu ano, slušné a lidské chování, zde souhlas), jsou to právě ti ostatní, kteří nejsou schopni ani základní diskuze: všechno církevní je prostě zlo, zatímco oni mají pravdu - a proto také ten svět vypadá, jak vypadá. To že hlavním zlem jsou nadnárodní monopoly, které za pomoci zkorumpovaných vládců ty země drancují, to nám média neřeknou, to už si inteligentní lidé, mající aspoň kouska rozumu, musí dovodit sami.

 7. Vikina Says:

  Co se DS týče, nejde o to, zda jsou či nejsou náckové (já s nimi nepřišel vůbec do styku), já bych se na jejich místě ohradil proti spojování s místy, jako Treblinka, Osvětim apod., stejně jako s titulkem “Vojáky wehrmachtu ….). To je tak průhledně manipulativní a dezinformační, až to bolí. Oni nic takového nespáchali a nic takového nepropagují. Samo, že se tam nalepilo plno gumových hlav, kteří se vyžívají v hajlování, vyřvávání nechutností apod., skinheadi jsou prostě celosvětový jev. Ale vedení DS a lidé, kteří třeba hlídají školy, aby bílé děti nebyly přepadány cikánskými gangy, to je přece něco úplně jiného. Právě proto se také nikdy nedostanou do televize, protože by narušili mainstreamový náhled na svět. naopak se tam dostanou cikáni, kteří suverénně lžou o tom, jak jsou napadány romské děti a kolik cikánů již bylo zavražděno - přitom každý takový případ je médii vždy převelice dlouho v médiích prezentován, takže jak to, že běžný občan o těch desítkách ubitých Romů nic neví?.
  Co se týče pochodů nácků kolem synagog apod., to je smutná skutečnost, nicméně i mě, stejně jako pana Bakaláře, napadlo, že to je spíše dílo státních zločinců. Stát nepochybně monitoruje činnost takových skupin, což jistě přijmeš, a kdo ví, kolik tam mají nasazeno svých Zifčáků, kteří ty vygumovance tam navedou a nechají vykřikovat hanebná hesla. Dobrá příležitost, jak odvést pozornost od podstanějších věcí, které se týkají lidí. Provokace byla vždy základní politikou novodobých “demokratických” států.
  Jinak díky za seriál o KT, kde jsem si prohlédl videa (to asi na rozdíl od členů DS), ale jak říkám, jsou to spíše články o zločinech nacistů, nikoliv o DS jako takové. To je, bohužel, milý Šubrlíku, jen klasická dezinformace.

 8. Sula Says:

  myslim, ze obecne muj clanek je k cirkvi velmi smirlivy a jasne rika, ze k cirkvi nechovam nejaka zasadni odsuzujici stanoviska. Nicmene trvam na jednoznacne neblahem vlivu misionaru. Mimo jine jsem o tom psal zde http://sula.eblog.cz/kam-beloch-vstoupil-dodnes-trava-neroste . Nevim, jesstli toto jsou skutecne nejlepsi umysly. Ja jsem presvedcen, ze jde o cilenou genocidu celych kultur, o cemz svedci i historicka fakta.

 9. Sula Says:

  Jsem rad, ze mne tak studujete. Myslel jsem, ze sem vubec nechodite. Jsem rad, a to myslim opravdu, ze zavitate. Ze si obcas nerozumime pro mne neznamena, ze bych s vami rad nediskutoval, spise naopak. To plati i pro Sempera a on to vi. Pokud venuji clanky delnicke mladezi, tak proto, aby si uvedomili, k cemu jsou manipolovani a cemu hodlaji slouzit. Pokud jde o clanky o vojacich wehrmachtu, to je prece naprosto jasne - ti jsou pro ne hrdinove, ale desitky tisic ceskych zidu, kteri zahynuli pro ne obetmi nejsou, to je prece naprosto zretelne…. Pisete, ze oni nic takoveho nepropaguji, jaky je rozdil mezi mentorovanim historickych nacku a slecny Slegrovy ohledne umeni tvoreneho Zidy? Zadny. Jedna a tataz stara znama pisnicka. Jinak pokud citujete Bakalre, dporucuji tez jeho posledni knihu, o ktere jsem psal naprosto nedavno, to byste ho jiste alespon v teto zalezitosti necitoval. Pokud chcete naznacti, ze ty pochody organizuje Bis ci neco takoveho, tak to mne skutecne jeste nenapadlo, nevim proc tam tedy ti nackove chodi, proc tam nejsou jen nejaci fiktivni nackove nastrceni Bis. To naprosto jasne odmitam. POkud pisete o videich, samozrejme, ze to nepachala DS, ale pachali to jejich historicti predchudci, Je to stejne, jako kdyz byste obhajoval komunisty, ze nemaji nic spolecneho s gulagy. Naprosto identicke.

 10. Sula Says:

  a ja slysel, ze vy jste heterosexual, ovsem zoofilnepedofilninekrofil, je to pravda?


created By ooyes.net